Literatura

na temat lamp i konstrukcji lampowych

Na tej stronie będę umieszczał informacje o książkach traktujących o lampach i konstrukcjach lampowych, które udało mi się zdobyć. Znajdą się tu też różne stare pozycje "radioamatorskie". Wiele z nich nie ma praktycznego znaczenia jeżeli chodzi o budowę własnych konstrukcji, ale stanowi niewątpliwą ciekawostkę.

Opinię o ich przydatności (jak najbardziej subiektywną) oznaczają . O książkach, które uważam za niewarte uwagi po prostu nie będę wspominał...
Niezastąpiona | ciekawa | biały kruk:
Warto mieć na półce | wielce przydatna:
Warto przeczytać | może się przydać:
Można przejrzeć | ciekawostka:

A

Jerzy Antoniewicz (redaktor) Poradnik radio- i teleelektryka
Części:
A. Tablice matematyczne, fizyczne i materiałowe - niezbyt interesująca
B. Elementy i podzespoły - ciekawe informacje nie tylko o lampach, ale także o transformatorach, rezystorach, kondensatorach i innych elementach, często mocno już egzotycznych.
C. Układy podstawowe - metody obliczania podstawowych układów, zawiera też informacje o punktach pracy najpopularniejszych lamp.
D. Urządzenia i systemy - opisy i schematy wielu urządzeń.

B

M.A. Berezowskij, W.M. Pisarenko Kratkij sprawocznik radiolubitiela
Zawiera podstawowe dane elementów, układy podstawowe, informacje o elementach radzieckiego sprzętu powszechnego użytku, w tym dane transformatorów.

Wydanie II, Wydawnictwo "Technika", Kijew, 1977.

Henryk Borowski Co radioamator wiedzieć powinien
Zbiór porad i recept (jest ich kilkaset!). Niektóre ciekawe, ale po większości widać, że stworzone w "trudnych czasach". Niewątpliwa ciekawostka.

Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Warszawa 1962.

A.M. Boncz-Brujewicz Zastosowanie lamp elektronowych w fizyce doświadczalnej
Wbrew nazwie książka zawiera wiele ciekawych informacji przydatnych nie tylko w laboratorium fizyki doświadczalnej oraz sporo ciekawostek.

Państwowe Wydawnictwa naukowe, 1957.

C

G.S. Cykin Wzmacniacze elektroniczne
Podręcznik akademicki, ale napisany przystępnym językiem i bez rozważania trudnych problemów teoretycznych. Porusza praktycznie wszystkie zagadnienia spotykane przy projektowaniu wzmacniaczy lampowych. Informacje o technice półprzewodnikowej są już oczywiście jedynie ciekawostką historyczną.

Wydanie II. Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Warszawa 1970. Tłumaczenie z III wydania radzieckiego.

G.S. Cykin Transformatory małej częstotliwości
Podręcznik akademicki. Zawiera wszystko co tylko można sobie wyobrazić na temat teorii transformatorów małej częstotliwości, praktyki ich projektowania, stosowania, badania...

Państwowe Wydawnictwa Techniczne, Warszawa 1953. Tłumaczenie z rosyjskiego.

F

Fortschritte der Funktechnik
Publikowany cyklicznie (mniej więcej co rok) zbiór artykułów dotyczących najnowszych osiągnięć elektroniki. Nie ograniczają się one do techniki radiowej, ale omawiają także telewizję, techniki pomiarowe, UKF, osiągnięcia w dziedzinie konstrukcji elementów i podzespołów.
Każdy tom zawiera również dziesiątki schematów różnych urządzeń radiowych (kontynuacja cyklu Handbuch der Funk-Technik).

Tom II. Franckh'sche Verlagshabdlung, Stuttgart, 1937
Tom IV. Franckh'sche Verlagshabdlung, Stuttgart, 1939
Tom V. Franckh'sche Verlagshabdlung, Stuttgart, 1940

D

W.N. Dogadin, R.M. Malinin Kniga sielskowo radiolubitiela
Trochę elementarnych zasad radiotechniki, a poza tym radiofonizacja kołchozu, samodzielna budowa ogniw i opisy orządzeń z epoki. Ciekawostka.

Gosenergoizdat, Moskwa, 1955.

G

M. i M. Gurewicze Przyrządy elektronowe
Ciekawa propozycja dla zainteresowanych podstawami działania lamp elektronowych i ich różnymi wariantami. Zawiera troche rozważań teoretycznych, ale w zasadzie przeznaczona jest dla szerokiego kręgu odbiorców.

Wydawnictwo MON, Warszawa 1962. Tłumaczenie z rosyjskiego.

K

Czesław Klimczewski Jak czytać schematy radiowe
Wbrew nazwie książki traktują nie tylko o czytaniu schematów, ale podają także podstawowe informacje warsztatowe oraz omawiają praktyczne rozwiązania kilku urządzeń.

Wydanie I. Biuro Wydawnictw Polskiego Radia, 1952.
Wydanie VI. Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Warszawa 1970.

J. Kowalski Robimy sami radioodbiorniki
Świadectwo okresu "burzliwej politechnizacji". Zawiera troche elementarnych wiadomości warsztatowych i kilka praktycznych "recept" na najprostsze radioodbiorniki i wzmacniacze. Ciakawostka.

Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 1956.
Bblioteka Młodego Technika

L

K. Lewiński Naprawa i strojenie odbiorników radiowych
Książka przydatna dla osób reanimujących stare odbiorniki radiowe. Zawiera trochę podstawowych wiadomości o radiotechnice i opisy procedur strojenia odbiorników o różnym stopniu złożoności.

Wydanie II. Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Warszawa 1965.

Ł

A.P. Łożnikow, E.K. Sonin Wzmacniacze kaskodowe
Analiza i przykłady nie tylko typowego układu kaskody, ale także innych złożonych stopni wzmacniających. Metody wyznaczania parametrów i przykłady zastosowań.

Wydanie II. Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Warszawa 1968.

M

R.M. Malinin (redakcja) Sprawocznik naczinajuszczego radiolubitiela
Klasyczny radziecki "sprawocznik" - szwarc, mydło i powidło. Po trochu układów, parametrów elementów i opisów urządzeń. Niewątpliwa ciakawostka.

Gosenergoizdat, Moskwa 1961.

Piotr Mikołajczyk Vademecum lamp elektronowych
Pierwowzór sławnego "vademecum". Nieco mniej obszerne niż późniejsze wydania, ale zawiera wiele informacji o bardzo starych i rzadkich lampach. Cenne dla tropicieli lamp najbardziej antycznych.

Państwowe Wydawnictwa Techniczne, Warszawa 1957.

Piotr Mikołajczyk, Bohdan Paszkowski Electronic Universal Vade-mecum
Absolutnie bezcenna książka zawierająca tysiące charakterystyk lamp i ich punktów pracy w typowych aplikacjach. Drugi tom dotyczy elementów półprzewodnikowych oraz lamp specjalnych i nadawczych.

Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1964. W USA można czasami spotkać współczesne reprinty.

Poprzednie wydanie (1960) jest w dużej części dostępne tutaj.

N

L. Niemcewicz Lampy elektronowe i półprzewodniki
Bardzo skondensowany katalog lamp elektronowych i wczesnych elementów półprzewodnikowych. Na ogół zawiera zbyt mało danych by porządnie zaprojektować cokolwiek sensownego, ale może się przydać jako żródło podstawowych informacji, zamienników czy odpowiedników.

Wydanie II. Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Warszawa 1963.
Wydanie III. Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Warszawa 1968.

L. Niemcewicz Lampy elektronowe
Katalog lamp elektronowych z prawdziwego zdarzenia. Omawia lampy produkowane w Polsce i importowane w latach 60. Zawiera dane, charakterystyki, typowe punkty pracy.

Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Warszawa 1967.

R

Rohren Taschenbuch
Bardzo skondensowany katalog lamp elektronowych. Na ogół zbyt mało szczegółowy by porządnie zaprojektować cokolwiek, ale zawiera informacje o wielu bardzo rzadkich i egzotycznych lampach.

Wydanie II. Fachbuchverlag, Leipzig 1954.

S

Karl R. Spangenberg Vacuum Tubes
Jedyny w swoim rodzaju, potężny podręcznik projektowania lamp elektronowych od najprostszych, do mikroskopów elektronowych. Wymaga bardzo dobrej znajomości fizyki. Dla najbardziej zatwardziałych wielbicieli lamp elektronowych. "Matka" wielu książek polskich i radzieckich, co można poznać choćby po przekopiowanych rycinach.

McGraw-Hill, 1948.

T

F.I. Tarasow Pentody
Broszurka zawierająca parametry i charakterystyki radzieckich pentod napięciowych. Przydatna wobec ogólnego niedostatku rzetelnych danych dotyczących elementów radzieckich.

Wydawnictwa "Energia", Moskwa, Leningrad 1964.

Telefunken Informator radiowo-warsztatowy
Cyklicznie wydawana książka jest przeznaczona dla konstruktorów (trochę wbrew nazwie). Zawiera przystępne dyskusje wybranych zagadnień z teorii obwodów i praktyki konstrukcji układów elektronicznych.

Tom III. Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Warszawa 1966

F.E. Terman Radiotechnika
Podręcznik akademicki. Dwa tomy, dużo wiadomości zarówno o lampach elektronowych, jak i o podstawowych układach pracy. Co ciekawe, zawiera również zadania...

Państwowe Wydawnictwa Techniczne, Warszawa 1954. Tłumaczenie z angielskiego (Mc Graw - Hill Book Company, Inc, N.Y., 1947)

J. Trusz, W. Trusz Odbiorniki radiowe, telewizyjne i magnetofony
Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Warszawa 1969.
Cztery części: w pierwszej są opisy i dane techniczne, w pozostałych schematy.
Bradzo pożyteczna książka będąca w istocie instrukcją serwisową wszystkich urządzeń powszechnego użytku wytwarzanych w Polsce i importowanych od 1945 aż do lat 60. Zawiera również informacje o podstawowych podzespołach i elementach.

W. Trusz ABC naprawy odbiorników radiowych
Książka przydatna dla osób reanimujących stare odbiorniki radiowe. Zawiera trochę podstawowych wiadomości o radiotechnice i kilkanaście opisów odbiorników radiowych wraz ze schematami.

Wydanie III. Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Warszawa 1964.

W

A. Witort Amatorskie wzmacniacze elektroakustyczne
Książka zawiera troche elementarnych wiadomości i opis konstrukcji paru wzmacniaczy lampowych i półprzewodnikowych dla początkujących.

Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Warszawa 1968.

Janusz Wojciechowski Nowoczesne zabawki
Wydanie II. Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Warszawa 1963.
Wydanie III. Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Warszawa 1966.
Wydanie IV. Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Warszawa 1971.
Wydanie V. Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Warszawa 1974.
Dla wielu (w tym i dla mnie) była książką kultową. Całe pokolenia młodych ludzi zawdzięczali jej zainteresowanie elektroniką, a i dziś może być niezłym źródłem inspiracji. Niestety, zawiera bardzo dużo błędów, a im nowsze wydanie - tym gorsze (i to nie dla tego, że mniej w nim lamp a więcej półprzewodników). Widać, że wiele układów nie było nigdy zbudowanych i sprawdzonych w praktyce.

Z

W.A. Zajcew, S.N. Nikołajew Kratkij sprawocznik po elektrowakuumnym priboram
Krótki katalog lamp radzieckich. Informacje często dosyć skąpe, ale zawiera niektóre rzadkie lampy. Przydatny wobec ogólnego niedostatku rzetelnych danych dotyczących elementów radzieckich.

Wydawnictwa "Energia", Moskwa, Leningrad 1965.

C.D.N.

Ostatnia modyfikacja: 20.04.2004 Napisz O lampach Strona domowa