Bratek

WGb-130 Bratek

Pierwszy polski bateryjny gramofon tranzystorowy

WGb-130 Bratek to pierwszy tranzystorowy gramofon bateryjny, produkowany przez Łódzkie Zakłady Radiowe Fonica w drugiej połowie lat 60 XX w.

Bratek złożony WGb-130 Bratek to produkt dosyć dziwny - jego parametry wskazywały raczej na zabawkę niż na gramofon z prawdziwego zdarzenia (był w stanie odtwarzać z bardzo niską jakością jedynie single i pocztówki dźwiękowe), natomiast jak na tej klasy urządzenie był stosunkowo drogi (950zł), a również eksploatacja nie należała do tanich. Prawdopodobnie miał być produktem "campingowym", jednak na to raczej nie wskazuje kategoria klimatyczna.
Bratek rozłożony
Zasobnik na baterie W stanie złożonym Bratek jest niewielką walizeczką wykonaną z polstyrenu, wyposażoną w rączkę do przenoszenia. Z tyłu znajduje się duży zasobnik mieszczący sześć baterii R6. Po rozłożeniu widać niewielki i bardzo lekki talerz. Maksymalna średnica odtwarzanych płyt to 25cm. W pokrywie znajduje się okrągły głośnik z wewnętrznym obwodem magnetycznym.
Wnętrze Bratka
Po rozkręceniu obudowy widać umieszczony w polietylenowej osłonie silnik prądu stałego zasilany bezpośrednio z baterii bez żadnej stabilizacji obrotów. Układ wzmacniacza umieszczono po przeciwległej stronie obudowy na płytce drukowanej.
Dane techniczne
  • Zasilanie: 6 ogniw 1,5V R20, pobór prądu 120mA
  • Moc wyjściowa 200mW
  • Zniekształcenia nieliniowe max 10%
  • Obroty talerza 45 +/- 35% obr/min
  • Pasmo przenoszenia 200Hz .. 7kHz
  • Przetwornik Uk-5 o nacisku 6 +/- 0,5g


We wzmacniaczu gramofonu zastosowano pięć tranzystorów. Pierwszy stopień na tranzystorze TG3A jest wtórnikiem emiterowym o dużej impedancji wejściowej. Przeciwsobny stopień końcowy na tranzystorach TG50 pracuje w klasie B z ręcznie ustawianym punktem pracy. Nie posiada żadnej stabilizacji termicznej. Ryzyko uszkodzenia urządzenia po paru godzinach pracy w słońcu jest znaczne.

Gramofon można było zasilać jedynie z baterii, a przy niskiej jakości ówcześnie dostępnych w handlu ogniw R20 gramofon był raczej nieekonomiczny w eksploatacji. Brak było możliwości przyłączenia zasilania sieciowego czy choćby akumulatora samochodowego.

Bratek nie był konstrukcją udaną. Mechanika nie gwarantowała stabilności obrotów, a krystaliczna wkładka była już przestarzała. Μożliwe było odtwarzanie jedynie singli i pocztówek dźwiękowych. Wzmacniacz o małej mocy i wąskim paśmie przenoszenia oraz mały głośnik skutkowały kiepską jakością dźwięku. Był drogi w eksploatacji. Nic dziwnego, że nie zdobył popularności i został wyprodukowany w niewielkiej liczbie egzemplarzy. Obecnie jest duża rzadkością.

Schemat


PCB

Powrót na początek tranzystorowych różności.