Prostowniki selenowe

Średniowiecze techniki półprzewodnikowej

Prostowniki selenowe (i nieco wcześniejsze a znacznie mniej rozpowszechnione kuprytowe) to pierwsze elementy półprzewodnikowe mające zdolność prostowania znacznych prądów.

To stara wersja tej strony. Aktualna znajduje się tu.

Charakterystyki prądowo-napięciowe Pierwszy prostownik wykorzystujący zjawisko prostowania na złączu miedzi i tlenku Cu2O został zademonstrowany w 1927 przez L.O. Grondahla and P.H. Geigera. Prostownik selenowy został wynaleziony w 1933 przez C.E. Fittsa i w dużym stopniu wyparł prostowniki kuprytowe - co prawda ma większy spadek napięcia w kierunku przewodzenia, ale dopuszczalne napięcie wsteczne jest kilkukrotnie wyższe. Prostowniki selenowe były masowo używane aż do lat 50, później zostały stopniowo wyparte przez diody germanowe i krzemowe.

W Polsce prostowniki kuprytowe i selenowe określano zbiorczą nazwą stykowych, w USA nazywano je metal rectifiers.

W Polsce nie produkowano seryjnie prostowników kuprytowych. Produkcję prostowników selenowych rozpoczęto w drugiej połowie lat 50 w krakowskich zakładach Telpod i w Bielawskiej Fabryce Prostowników. Produkowano je długo, aż do lat 70.

Stykowe prostowniki małej mocy. W Polsce jeszcze w latach 70 były stosowane w miernikach uniwersalnych na zakresach prądu zmiennego.

Mostkowy prostownik selenowy produkcji Bielawskiej Fabryki Prostowników. Fabryka produkowała przede wszystkim urządzenia prostownikowe większej mocy.

Wysokonapięciowy prostownik do urządzeń rentgenowskich (produkcji ZSRR). Zawiera 1440 kwadratowych płytek selenowych o boku 14mm. Pracował zanurzony w oleju.

Prostowniki kuprytowe
Proces technologiczny...
Parametry...
Trwałość...

Niewielkie prostowniki kuprytowe stosowane w przyrządach pomiarowych prądu zmiennego.

Budowa sirutora firmy Siemens: a) wyprowadzenia; b) sprężyna; c) pręciki dystansowe; d) kuprytowe płytki prostownicze. Produkowano sirutory zawierające od jednej do 15 płytek.

Prostowniki selenowe
Proces technologiczny...
Parametry...
Trwałość...

Płytki "ołówkowego" prostownika selenowego produkcji ZSRR typu TWS-7-18. (2kV/7.5mA).

Płytki selenowe z zasilacza radioodbiornika "Szarotka". Pełniły tam rolę parametrycznego stabilizatora napięcia żarzenia lamp (zdjęcie: Motronic).

Prostowniki selenowe produkcji zakładów TELPOD w Krakowie
Selenowe płytki prostownicze.
SPS-1.
Karta katalogowa
SPS-2.
Karta katalogowa
SPS-3.
Karta katalogowa
Zdjęcia prostownika SPS-3 zostały nadesłane przez Trafo888

SPS-4.
Karta katalogowa
SPS-5.
Karta katalogowa
SPS-6.
Karta katalogowa

Powrót na początek tranzystorowych różności.