WG-291 Tranzyston

Pierwszy polski gramofon tranzystorowy

WG-291 Tranzyston to pierwszy tranzystorowy gramofon, produkowany przez Łódzkie Zakłady Radiowe Fonica.

WG-291 Tranzyston to sieciowy gramofon przenośny z wbudowanym wzmacniaczem tranzystorowym. Mechanizm obrotowy zastosowano taki sam jak w gramofonach Bambino, produkowanych w Fonice od wielu lat. Niewielka obudowa walizkowa, miała dwie wersje (z mniej i bardziej zaokrąglonymi rogami). Wyłącznik sieciowy wzmacniacza i napędu znajduje się w ramieniu gramofonu. Prędkości obrotowe: 33, 45 i 78 obr/min. Brak regulacji barwy tonu, jedynie regulacja głośności pokrętłem umieszczonym z boku obudowy. Głośnik o wewnętrznym obwodzie magnetycznym został umieszczony w pokrywie. Wkładka UK-4M.


We wzmacniaczu gramofonu zastosowano sześć tranzystorów. Stopień końcowy pracuje w klasie A z obciążeniem dławikowym. Głośnik jest włączony równolegle bezpośrednio do dławika, co powoduje że część składowej stałej przepływa przez jego cewkę. Brak stabilizacji termicznej punktu pracy i jakiegokolwiek zabezpieczenia (nie ma nawet bezpiecznika topikowego).

Rozwiązanie wzmaciacza było złe. Tranzystor końcowy z punktem pracy ustawianym zawodnym potencjometrem prędzej czy później musi się zepsuć. Podobnie nieudany aktywny filtr i obudowa bez wentylacji jeszcze pogłębiają kłopoty. W rezultacie, mimo że w dokumentacji znajdują się tranzystory TG70 stosowano importowane SFT212 , o trzykrotnie większej dopuszczalnej mocy strat (niekiedy tylko w stopniu końcowym, niekiedy również w filtrze). Również pierwszy tranzystor stosowano często importowany , o mniejszych szumach.

Tranzyston nie był konstrukcją udaną. Mechanika i wkładka były już mocno przestarzałe, wzmacniacz zawodny i nieekonomiczny. Fonica szybko wycofała go z produkcji i wprowadziła nowocześniejsze rozwiązania w oparciu o licencje zakupione w firmach Telefunken (gramofony) i Thomson (wzmacniacze). Poprawiło to poziom techniczny firmy i pozwoliło na późniejsze uruchomienie produkcji również własnych udanych konstrukcji.
Schemat
PCB

Powrót na początek tranzystorowych różności.