INŻYNIERIA OPROGRAMOWANIA

Umbrello - instalacja pod Windows

1. Przemyśl to raz jeszcze, może jednak lepiej zainstalować Linuksa, wtedy problem sam się rozwiąże w najbardziej naturalny sposób?

1a. Ponieważ na Olimpie zainstalowana jest najnowsza wersja Umbrello (1.4.0) a pod Windows/Cygwin dostępna jest (na razie) tylko wersja 1.3.2, napotkasz pewne problemy z przenośnością plików z diagramami (XMI) między tymi wersjami. Najprostszym rozwiązaniem byłaby kompilacja i zainstalowanie nowej wersji dla Windows/Cygwin - napisałem do jej autora w tej sprawie, w odpowiedzi otrzymałem informację, że kompilacja nowej wersji będzie dostępna dopiero w maju - na razie pozostaje samodzielna kompilacja Umbrello dla Windows/Cygwin lub radzenie sobie w inny sposób. Na serwerze nie chcę instalować starszej wersji, ze względu na nowe funkcje, które posiada wersja najnowsza.

2. OK, więc się uparłeś. No to startujemy.

Ponieważ Umbrello jest mocno zależne od linuksowego środowiska KDE niezbędne jest zainstalowanie jego wersji dla Windows. KDE dla Windows powstało jako rozszerzenie środowiska Cygwin, które umożliwia (w pewnym stopniu) emulację Linuksa pod Windows oraz dostarcza pewnych linuksowych narzędzi. Podstawowa wersja środowiska Cygwin nie udostępnia co prawda KDE, ale jakoś sobie poradzimy. Jak będziemy już mieli zainstalowane Cygwin/KDE, to będziemy mogli uruchomić Umbrello.

Potrzebne więc będą:
- linuksowe środowisko dla Windows, czyli Cygwin
- instalacja KDE dla Cygwin,
- skompilowane Umbrello dla Windows/Cygwin,
- nieco ponad 1GB miejsca na dysku (300MB - pliki instalacyjne, 800MB - zainstalowane pakiety),
- czteropak piwa (uwaga! w żadnym wypadku nie może to być Tyskie!).

No dobrze, to otwieramy pierwszą butelkę i do roboty.

3. Ze strony środowiska Cygwin ściągamy program instalacyjny setup.exe i uruchamiamy go. Proponuję wybrać "Download Without Installing", tak jest bezpieczniej niż bezpośrednie instalowanie pobranych pakietów. Wybieramy katalog w którym zostaną zapisane pliki oraz typ połączenia. Po załadowaniu się listy serwerów, wpisujemy w okienko "User URL:" adres http://kde-cygwin.sourceforge.net/install i klikamy "Add". Serwer ten zawiera podstawowe pakiety Cygwin oraz pakiety KDE (w tym niezbędne do ich działania biblioteki QT). Zaznaczamy tylko serwer dodany przed chwilą, klikamy "dalej" i wyświetli się okno z pakietami dostępnymi do pobrania. Przy większości zostawiamy to, co jest, czyli "default", natomiast dla pakietów KDE-3-base, KDE-3-packages, KDE-3-i18n oraz X11 zmieniamy ustawienie na "install" (klikając na napisie "default"). Rozpoczynamy pobieranie - trochę potrwa, bo pobrania jest ok. 300 MB. Jeżeli masz szybkie łącze, to akurat masz czas na dokończenie butelki piwa i otworzenie nowej (jeżeli wolniejsze - możesz wpaść w pijaństwo albo zajrzeć dwa akapity poniżej).

Czasami się zdarza, że pobieranie się nie udaje - zauważyłem, że serwer na którym leży Cygwin/KDE jest dość niestabilny i czasami instalator, nie mogąc pobrać pakietów wyświetla komunikat "Download incomplete, continue?". Pół biedy, jeżeli są to pakiety z podstawowej dystrybucji, wtedy można je dociągnąć z innego serwera (klikając "yes" oraz powtarzając całą powyższą procedurę dla innego serwera, np. sunsite.icm.edu.pl), jeżeli jednak nie ściągną się pakiety KDE lub QT, to mamy pecha - trzeba ponawiać próby ściągania aż do momentu ujrzenia upragnionego napisu: "download complete".

W ostateczności można podejść do mnie z czystą płytą CD/R - mogę nagrać na nią komplet plików, jeżeli komuś nie udaje się pobrać ich z Internetu.

4. Uruchamiamy ponownie instalatora, tym razem wybierając "Install from Local Directory". Pokazujemy miejsce docelowe (np. "C:\cygwin") oraz miejsce przechowywania pakietów, w kolejnym okienku ponownie zmieniamy "default" na "install" dla wymienionych wyżej pakietów i czekamy na ukończenie procesu instalacji. W zależności od szybkości komputera, potrwa to jedną do dwóch butelek piwa. Tutaj już nie powinny wystąpić żadne niespodzianki.

5. Ze strony programu Umbrello pobieramy najnowszą jego wersję skompilowaną dla Windows/Cygwin (zapewne będzie w formacie .tar.bz2) i rozpakujemy np. WinRARem do katalogu, w którym zainstalowaliśmy Cygwin/KDE. Upewniamy się, czy plik "umbrello.exe" znalazł się na właściwym miejscu, tj. "[dysk_i_katalog_instalacyjny]/opt/kde3/bin".

6. No to otwieramy kolejną butelkę i zabieramy się za uruchomienie tego, co przed chwilą zainstalowaliśmy. Gdzieś w "Menu Start" albo na pulpicie (w zależności od dokonanego przy instalacji wyboru), powinna sie znaleźć pozycja "Cygwin Bash Shell". Uruchamiamy ją i znajdujemy się w emulacji dobrze nam znanej linuksowej konsoli. Wykonujemy polecenie "rebaseall -v" (operacja jednorazowa). Następnie wykonujemy "startx &", "startx -rootless &" lub "startx -multiwindow &" (różnica będzie w wyświetlaniu okien). Po uruchomieniu KDE (co może trochę potrwać), wracamy do konsoli i wpisujemy "umbrello &" lub wybieramy z menu KDE: Narzędzia programistów / Umbrello. Nie należy się spodziewać zbyt dużej sprawności działania zainstalowanego środowiska KDE i uruchamianych pod nim programów - no ale jak ktoś ma dużo cierpliwości...

7. W nagrodę możesz wypić ostatnie piwo.
Środowiska Cygwin można używać oczywiście do wielu innych celów - programowania w g77 / gcc / g++ / pythonie itp. - wszystko zależy od zainstalowanych pakietów.