Sprawozdanie z konferencji ICPS 2016 Malta

W dniach 11–17 sierpnia 2016 odbyła się coroczna Międzynarodowa Konferencja Studentów Fizyki (International Conference of Physics Students), na której Politechnikę Gdańską reprezentowało sześcioro studentów Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej: Alicja Szczepańska, Marta Roman, Kamil Ciesielski, Iga Lewandowska, Aleksandra Bojar i Natalia Majewska. W konferencji wzięło udział 350 studentów z całego świata od Indii po Meksyk, a reprezentacja Politechniki Gdańskiej była jedną z najliczniejszych z Polski. Konferencja ta jest jednym z największych wydarzeń zrzeszających młodych pasjonatów fizyki. Co roku gospodarzem konferencji jest inne państwo będące członkiem organizacji IAPS (International Association of Physics Students). W tym roku impreza odbyła się na Malcie.

Część naukowa

Program Konferencji zawierał szereg sesji wykładowych tematycznie podzielonych na kilka kategorii: sesję posterową, wykłady studentów, a także wykłady znakomitych gości. Najczęściej poruszanymi tematami przez studentów była fizyka ciała stałego, astrofizyka, zjawiska kwantowe i fotonika, ale oprócz tego można było również uczestniczyć w wykładach związanych z filozofią czy nawet medycyną. Studenci z Politechniki Gdańskiej zaprezentowali 5 posterów. Tematy posterów były następujące:

  • Molybdenium Bronzes: synthesis, structure and physical properties (Aleksandra Bojar, Natalia Majewska)
  • Nanopowders of cerium oxide (IV) synthesis and applications (Iga Lewandowska),
  • Synthesis and physical properties studies of Nd6-xYxCo1.67Si3 solid solution (Alicja Szczepańska),
  • Superconductivity on the edge of ferromagnetism – physical properties of La3Co compound (Marta Roman)
  • Magnetotransport properties of rare-earth-bearing half-Heusler phases RTSb (Kamil Ciesielski).

Obraz6

Reprezentantki Politechniki Gdańskiej przed wejściem na teren Uniwersytetu Maltańskiego: (od lewej)  Natalia Majewska, Aleksandra Bojar, Alicja Szczepańska, Iga Lewandowska i Marta Roman

Konferencję swoją obecnością zaszczycili: Dame Jocelyn Bell Burnell – pani astrofizyk z Północnej Irlandii, która wygłosiła wykład na temat spektakularnych zjawisk astronomicznych, jakie możemy obserwować na nocnym niebie (tj. wybuchy supernowych); dr André Xuereb, który wygłosił wykład na ceremonii otwarcia o zastosowaniach fizyki kwantowej, między innymi w komputerach kwantowych; dr Alessio Magro z Uniwersytetu Maltańskiego, który zapoznał uczestników konferencji z radioteleskopami i innymi urządzeniami wykorzystywanymi do przechwytywania danych w astrofizyce; dr Anthony Galea, również wykładający na Uniwersytecie Maltańskim, który w niezwykle barwny sposób, pełen pokazów i przykładów, opowiedział o zastosowaniach mechaniki płynów; i wreszcie prof. Mark McCaughrean – starszy doradca naukowy w Dyrekcji Nauki Europejskiej Agencji Kosmicznej opowiadający o misji sondy kosmicznej Rosetty, która w 2014 weszła w orbitę jednej z komet i od tej pory wykonuje różne badania in situ dotyczące materii kometarnej czy zmian aktywności komety w trakcie zbliżania się jej do peryhelium.

Obraz3Dr Anthony Galea w trakcie swojego wykładu o mechanice płynów

Obraz4Jocelyn Bell Burnell podczas wykładu na temat spektakularnych zjawisk astronomicznych

Część kulturowo-społeczna

Ale nie samą nauką student żyje! Organizatorzy przewidzieli w planie również wiele atrakcji kulturowo-społecznych, rozpoczynając od wycieczek po urokliwych zakątkach Malty, poprzez wiele okazji do integracji uczestników (gdzie najlepszą do tego okazją była gra miejska w Mdinie zwanej Cichym Miastem), a kończąc na słynnym Nations’ Evening, w trakcie którego można było poznać kultury krajów, z których pochodzą uczestnicy konferencji. W trakcie tego wieczoru studenci smakowali tradycyjne potrawy, śpiewali wspólnie regionalne piosenki w wielu językach świata, czy poznawali gry i zabawy popularne w danym kraju. Uczestnicy z Polski również godnie reprezentowali swój kraj. Na polskim stole nie zabrakło kapusty kiszonej, kabanosów, żurku z jajkiem oraz popularnych polskich trunków. Natomiast kultura maltańska została zaprezentowana przez organizatorów kolejnego wieczoru (Lejla Maltija). Innym razem uczestnicy mieli okazję spędzić wspólnie wieczór na jednej z maltańskich plaż.

Drugiego dnia konferencji odbyły się wycieczki, które podzielone były na dwie części: naukową i kulturową. Spośród 11 różnych ofert studenci Politechniki Gdańskiej wybrali między innymi wykład o oceanografii połączony z wyprawą kajakową. Część naukową obejmował tutaj wykład dr. Anthony’ego Galea, który opowiadał o systemie radarowym CALYPSO monitorującym powierzchnię Morza Śródziemnego znajdującą się między Maltą a Sycylią. Część kulturowa obejmowała spływ kajakowy, podczas którego podziwiano piękne wybrzeże Malty oraz udział w grze Tresure hunt, w której uczestnicy musieli rozwiązywać zadania związane z oceanografią.

Obraz2
Zdjęcie z uczestnikami konferencji z różnych krajów, między innymi z Rumunii, Austrii oraz Węgier, podczas zabawy Tresure Hunt

Wśród innych wycieczek znalazły się także: zwiedzanie nowego kompleksu Nauk o Życiu (Life Sciences Park Malta) wraz z wycieczką do pradawnej jaskini Għar Dalam; wycieczka do maltańskiego centrum IT – Mita połączone ze zwiedzaniem jedynego na Malcie browaru, podczas którego zaprezentowano, w jaki sposób powstaje najbardziej popularne maltańskie piwo Cisk.

Podsumowanie 

Udział w jednej z najbardziej prestiżowych studenckich konferencji w dziedzinie fizyki – ICPS 2016 pozwolił studentom Politechniki Gdańskiej na zaprezentowanie na arenie międzynarodowej wyników swoich badań prowadzonych na uczelni podczas studiów oraz udział w wielu interesujących wykładach prowadzonych zarówno przez studentów, jak i profesorów z całego świata. Konferencja ta stworzyła także możliwość zapoznania się z działalnością naukową innych uczestników, a także wymiany własnych doświadczeń, poglądów czy wskazówek związanych z prowadzonymi przez siebie badaniami. Czynny udział w tej konferencji z pewnością pozwolił studentom Politechniki Gdańskiej na poszerzenie wiedzy w zakresie fizyki i nauk pokrewnych oraz na rozwijanie umiejętności autoprezentacji, jak i doskonalenie posługiwania się językiem angielskim.

Obraz1

Uczestniczki konferencji z Politechniki Gdańskiej (od lewej): Natalia, Iga, Alicja, Ola, Marta

Udział w międzynarodowej konferencji ICPS to nie tylko zdobywanie cennego doświadczenia naukowego, ale także poznawanie kultury i zwyczajów zarówno kraju gospodarza konferencji – w tym przypadku Malty – jak i innych krajów całego świata, z których pochodzą uczestnicy konferencji. Uczestnictwo w tej konferencji daje również cenną możliwość zawarcia wielu międzynarodowych kontaktów i wymiany własnych doświadczeń, które w przyszłej karierze zawodowej mogą zaowocować ciekawą współpracą naukową.

Reasumując, międzynarodowa studencka konferencja fizyki ICPS to doskonała możliwość zaprezentowania swojej uczelni na arenie międzynarodowej, dzięki czemu staje się ona wówczas bardziej rozpoznawalna na świecie. Tegoroczna reprezentacja Politechniki Gdańskiej zaprezentowała się godnie podczas części naukowej, przedstawiając wyniki swoich badań prowadzonych na uczelni na sesji posterowej, a także pokazując polskie tradycje i kulturę podczas Nations’ Evening oraz w trakcie innych wydarzeń i atrakcji, jakie zapewnili uczestnikom organizatorzy konferencji.